Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Ten tekst przeczytasz w: 2 min. 5 sek.

WYDARZENIA KULTURALNE W BRUKSELI PODCZAS POLSKIEJ PREZYDENCJI

RZECZPOSPOLITA - 27.06.2011.

1 lipca podczas koncertu akordeonowe Motion Trio "odbierze" prezydencję od muzyka z Węgier.

- W programie kulturalnym polskiej prezydencji przede wszystkim pokazujemy Polskę dnia dzisiejszego taką, jaka ona jest w XXI wieku, taką, jaka jest w 2011 roku - powiedziała szefowa Instytutu Polskiego w Brukseli Beata Podgórska. - Zdecydowanie w tym programie stawiamy na młodość, na polskich twórców najmłodszego pokolenia - dodała. Zastrzegła, że obecna jest również twórczość klasyków XX wieku takich jak Karol Szymanowski, Czesław Miłosz i Stanisław Lem.

Wśród najmłodszych artystów Podgórska wymieniła Motion Trio, trójkę muzyków grających na akordeonie, którzy otworzą polską prezydencję koncertem 1 lipca na placu Sainte-Croix w Brukseli. Będzie im towarzyszyć węgierski muzyk Zoltan Orosz, co będzie symbolem przejęcia prezydencji od Węgrów.

Jako przykład twórczości młodych, szefowa Instytutu podała trzymiesięczną wystawę "The Power of Fantasy" w centrum kulturalnym Belgii Bozar, realizowaną wraz z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Narodowym w Krakowie. - Tutaj występuje około 30 polskich artystów, m.in znani na świecie Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal i Monika Sosnowska - wymieniła Podgórska.

- Ponadto pięciu artystów przyjedzie pod koniec sierpnia do Brukseli, żeby wybudować swoje projekty w przestrzeni publicznej. To cały cykl, który nazywa się "Fossils and Gardens" - poinformowała. Będzie to m.in. akcja Maurycego Gomulickiego, który będzie wybijał szyby starego biurowca na place du Congres tak, by powstał symbol szkoły architektonicznej Bauhaus oraz tęcza Julity Wójcik przed Parlamentem Europejskim.

W nawiązaniu do jednej z przewodnich postaci kulturalnego programu prezydencji - Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży wystawi plenerowe przedstawienie wieczorem 6 i 7 lipca na placu Flagey zatytułowane Planeta Lem, które wcześniej będzie gościło w Londynie. Dla Brukselczyków może to być nowością, gdyż nie ma tu tradycji teatru ulicznego.

W trakcie prezydencji wystawione będą też sztuki w reżyserii największych twórców współczesnego teatru: Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny. W październiku odbędzie się 5 pokazów "Opowieści Afrykańskich" według Szekspira w Theatre de la Place w Liege (Warlikowskiego) oraz dwa spektakle "Między nami dobrze jest" na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej (w reżyserii Jarzyny) w grudniu w brukselskim centrum Bozar.

W sumie w Brukseli w ciągu sześciu miesięcy prezydencji odbędzie się blisko 60 projektów artystycznych. Zagraniczny program kulturalny będzie realizowany jednocześnie w 9 innych stolicach: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio. Daje to w sumie 400 wdarzeń kulturalnych w znanych galeriach, scenach, klubach i festiwalach.

PAP

PAP
  • autor tekstu: PAP