DYPLOMACI ZWIEDZILI CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik zakończył się całodzienny program noworocznego spotkania dyplomatów akredytowanych w Warszawie z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Przedstawiciele prawie 60 ambasad zwiedzali w poniedziałek kluczowe inwestycje miasta.
Dyplomaci wraz z małżonkami oprócz Kopernika zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Stację Filtrów i Muzeum Chopina.
"Mieliśmy dziś bardzo bogaty program i jednocześnie niezwykle interesujący. To niecodzienna okazja, żeby ambasadorowie ze swoimi małżonkami mogli odwiedzić miejsca, do których przeważnie nie trafiają. Takie miejsce to np. filtry, które są same w sobie ciekawostką, bo obok nowoczesnych instalacji zachowała się tam ich piękna zabytkowa część" - powiedziała żona ambasadora Brazylii Lusinda Simas Magalhaes.
Ambasadorowa cieszyła się też z możliwości obejrzenia budowy nowego stadionu narodowego. "Nas Brazylijczyków interesuje wszystko co ma związek z piłką nożną" - podkreśliła.
Również prezydent Warszawy podkreśliła, że przeważnie dyplomaci zapraszani są do opery, na bankiety lub wernisaże, więc program przygotowano tak, aby mogli zobaczyć miejsca dla siebie nowe i ciekawe. "Ambasadorzy chodzą na oficjalne spotkania w takie miejsca jak Zamek Królewski, to jest taki standard. My chcieliśmy im pokazać Warszawę od innej strony. Wybraliśmy inwestycje pokazujące dynamikę Warszawy i jej modernizację" - powiedziała.
Na wieczornym spotkaniu w Koperniku Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła o staraniach Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. "Wizja, którą staramy się urzeczywistniać już od kilku lat to wyobrażenie miasta, które nie akceptuje żadnej z form społecznego wykluczenia, miasta otwartego na dialog, miasta otwartego na różnorodność; miasta też słuchającego swoich mieszkańców i wypracowującego wraz z nimi rozwiązania na dziś i na jutro" - powiedziała dyplomatom i dodała, że o swój tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Warszawa chce zabiegać głównie przedstawiając swój program poszerzenia dostępu do kultury, tak, aby jak najwięcej osób mogło dzięki niej bogacić swoje doświadczenia i rozwijać się.
W rozmowie z PAP powiedziała, że liczy iż akredytowani w Warszawie dyplomaci będą kibicować staraniom miasta o uzyskanie tego tytułu.
Zdaniem żony ambasadora Brazylii Warszawa już jest europejską stolicą kultury, niezależnie czy uzyska ten tytuł czy nie. "Uzyskanie go byłoby tylko potwierdzeniem faktu. Warszawa jest jedną z kolebek europejskiej kultury. Można to było odczuć zwłaszcza w ubiegłym roku, kiedy obchodzony był Rok Chopina. Wtedy każdego dnia można było pójść na interesujący koncert lub przedstawienie, spotkać się z kimś ciekawym" - powiedziła Lusinda Simas Magalhaes.
Muzyka umilała też poniedziałkowe spotkanie w Centrum Nauki Kopernik. Wystąpiła grupa trzech akordeonistów Motion Trio. Wykonali m.in. jedno z preludiów Chopina oraz utwór "Orawa" Wojciecha Kilara.
ARCH- autor tekstu: ARCH