Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Ten tekst przeczytasz w: 2 min. 2 sek.

Koncerty MT na otwarciu muzeum Susch/Art Stations Foundation Ch - wyjątkowego miejsca stworzonego przez Grażynę Kulczyk

(...) Na wysokości 1438 m nad poziomem morza Grażyna Kulczyk spełniła swoje marzenie o muzeum sztuki w alpejskiej wsi. Wioska jest mała, ambicje duże, muzeum niezwykłe (...) "Przekrój"

29.12.2018 Motion Trio wzięło udział w wielkim otwarciu tego niezwykłego miejsca, stworzonego z pasji i miłości do sztuki. Muzycy wystąpili w XII wiecznym kościele wchodzącym w skład kompleksu muzealnego, dając trzy półgodzinne koncerty. Licznie zgromadzeni słuchacze (goście przybyli z całego świata na zaproszenie Grażyny Kulczyk) mieli okazję wysłuchać muzyki polskich mistrzów - m.innymi Chopina, Kilara, jak również kompozycji muzyków MT.

Wszystkie trzy koncerty zakończyły bisy i owacje na stojąco.

O Muzeum Susch :

W średniowieczu przez widoczną z wioski Susch przełęcz Flüela wiódł szlak pielgrzymek do Santiago de Compostela i St.Motitz. W 1157 r. założono tu klasztor. Mnisi opiekowali się pątnikami; prowadzili też browar. To właśnie te zabudowania, liczące sobie ponad 800 lat, są bazą dla muzeum.
Muzeum, ze swoimi 1500 m powierzchni wystawienniczej, pięknym audytorium, biblioteką, salą wykładową, biurami, kawiarnią, rzeczywiście „nie mieści się” w gmachach dawnego klasztoru i browaru. Ekipa Grażyny Kulczyk kawałek po kawałku wysadzała w powietrze skały pod budynkami, aby wykreować nowe przestrzenie; spod muzeum zniknęło w ten sposób 9 tys. ton kamieni. Miarą sukcesu tej operacji jest to, że nie sposób rozpoznać, które sale istniały tu od wieków, a które wydarto górze, pogłębiono, poszerzono. Tak samo możemy nie zauważyć, że chodząc po muzeum, przeszliśmy właśnie z budynku Bieraria Veglia (czyli ze starego browaru) do Bieraria (budynku browaru rozbudowanego w drugiej połowie XIX w.) podziemnym przejściem wykutym w skale pod dzielącą oba obiekty średniowieczną uliczką.
Pierwsza i inaugurująca publiczne działanie muzeum wystawa to "Kobieta patrząca na mężczyzn patrzących na kobiety". Jej kuratorką jest Kasia Redzisz z Tate Liverpool; w składzie są same wielkie nazwiska, m.in. Magdalena Abakanowicz, Wojciech Bonawentura Fangor, Mária Bartuszová, Louise Bourgeois, Geta Brătescu, Ellen Cantor, Marlene Dumas, Natalia LL, Sarah Lucas, Carolee Schneemann, Alina Szapocznikow, Zofia Kulik.
Jak w każdym wizjonerskim przedsięwzięciu widać tu sporo ryzyka i szaleństwa. W tym szaleństwie jest jednak metoda. W czasach, w których sztuka zmienia się w przemysł artystyczny, a jakość przechodzi w ilość, wyjazd w wysokie, mroźne góry do maleńkiej wioski, do średniowiecznego klasztoru jest nie tyle wyprawą na koniec świata, ile dobrze przemyślaną ucieczką do przodu.