Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Ten tekst przeczytasz w: 1 min. 43 sek.

Janusz Wojtarowicz

Janusz Wojtarowicz - akordeonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor muzyki teatralnej i filmowej, założyciel i leader trio akordeonowego Motion Trio oraz wydawnictwa Akordeonus, wydającego płyty Motion Trio i partytury akordeonowe. Jest kompozytorem większosci utworów wykonywanych przez Motion Trio. Twórca idei, by trio akordeonowe - niczym kwartet smyczkowy - uczynić klasycznym składem wykonawczym, a tym samym, by pojęcie "trio akordeonowe" wprowadzić do literatury muzycznej na oznaczenie utworu napisanego na trzy akordeony. Autor vademecum dla kompozytorów "Jak pisać na akordeon" (AKORDEONUS 2007).

Prowadził masterclass między innymi: na University of Chicago, na Royal Academy of Music w Londynie, Conservatorio di Musica Tchaikovsky di Catanzaro, w Narodowej Akademii Muzycznej w Sofii, na festiwalu Red Sea Jazz Festival w Eilat (Izrael), w ramach Motion Music Festival. Na potrzeby Motion Trio zaaranżował dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Pawła Szymańskego, Michaela Nymana, które wykonał wraz z Motion Trio min. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych.W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki.

Naukę gry na akordeonie i fortepianie rozpoczął w siódmym roku życia u swojego ojca Eugeniusza. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Studiował akordeon w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz organy (prywatnie) u prof. Andrzeja Białki. Jako solista-akordeonista wyróżniany na wielu konkursach akordeonowych. Autor muzyki teatralnej do spektakli między innymi : Jerzego Jarockiego, Piotra Cieplaka, Rafała Kmity, Remigiusza Brzyka i innych. Laureat Grand Prix (z Motion Trio) IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa w 2001 roku. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Laureat Nagrody za Najlepszą Muzykę Filmową (do filmu "Szczęście Świata" w reż. Michała Rosy) na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016). Juror "Concours International De Musique Et D'art Dramatique Leopold Bellan" 2020 w Paryżu.

W 2021  skomponował "Stabat Mater" na sopran, chór mieszany i trio akordeonowe (30') ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.